Loading ...

Governors’ details and the Register of Interests

September 2020

 

  

 

Name of Governor or Associate Member

Category of governor & term of office

Appointing body

e.g.

Governing Body;

Local Authority;

Foundation;

Diocese

Membership of

Committee/s

Positions of responsibility

Relevant business interests that could present a conflict of interest

Including whether a governor at another school

Personal relationship (if any) with members of school staff e.g. spouse, partner, relative

Julian Beard Appointed 28/06/2017

(Reappointed after 4 years)

Governor

Four year term of office 28/06/2025

Governing Body

Standards & Performance

Designated safeguarding governor.

Attendance

Headteacher’s Appraisal Panel

Sternberg Reed Solicitors and DDJ-Ministry of Justice.

 

None

Katharine Boulton

Appointed 22/01/18

Parent Governor

Four year term of office

22/01/2022

Governing Body

Resources

Student Discipline

Pay

 

Vice chair.

Chair of Resources

Headteacher’s Appraisal Panel

Equality governor

Secretary to group executive 3rd Hutton (St Joseph) Scout Group

Child in years 7 and  11

David Churchill

Appointed 22/11/19

Parent Governor

Four year term of office

22/11/23

Governing Body

Standards & Performance

 

None

TKAT. Vista 70 Ltd

Governor at St Mary's Shenfield and Holyport College

Child in year 8

Leanne Hedden

01/09/2019

Member

None

None

Smile Travel (Related party)

 

None

Carole Herman

 

Ex Officio

Headteacher

All

Headteacher

Kemsley LLP Property Management (Related party).

None

Debbie Hines

Appointed 22/11/19

Parent Governor

Four year term of office

22/11/23

Governing Body

Standards & Performance

 

None

None

Children in year 9

Neil Purbrick

Appointed

20/11/2015

(Reappointed after 4 years)

Governor

Four year term of office

20/11/2023

Governing Body

Resources

Student Discipline

 

None

Platinum Funding Corporation Ltd. The Placement & training hub LLP. Platinum Water Services LTD. Wife member of staff at SHS

Children in year 11, 12

Wife member of staff

Stuart Roberts

Appointed 01/09/2017

Governor

Four year term of office

31/08/2021

Governing Body

Standards & Performance

None

Wife member of staff at SHS.

Wife member of staff

Karuna Shaunak-Hobbs

Appointed 14/11/16

(Reappointed after 4 years)

Staff Governor Four year term of office 14/11/2024

Governing Body

Standards & Performance

None

Brother member of staff at SHS.

Brother member of staff

Jane Swettenham

Appointed 11/12/2008

(Reappointed after 4 years)

Governor

Four year term of office

11/12/2024

Governing Body

Standard & Performance

Headteacher’s Appraisal Panel

Student Discipline

CCF link governor

Chair of Governors

Chair of Headteacher’s Appraisal Panel

Chair of Standards & Performance. Chair of Pay

None

None

Andy Williams

Appointed 24/01/2018

 

Parent Governor

Four year term of office

24/01/2022

Governing Body

Pay

Resources

Student Discipline

 

None

Nomura intl PLC.THMCC Ltd. Director-Tinys. Governor at Lincewood primary school. Wife member of staff at SHS.

Children in year 10 and 11.

Wife member of staff

Andrew Worth

Appointed 22/01/2010

(Reappointed after 4 years)

Governor

Four year term of office

22/01/2022

Governing Body

Resources

Pay

Student Discipline

Health & Safety governor

None

All Ways Wired Ltd

None

Sandra Johnson

Appointed 12/11/19

Governor

term of office

ended 27/04/21

Governing Body

Standards & Performance

SEN governor

None

Sandra Johnson Ltd (consultant). Governor at The Deanes School. Director at Benfleet Schools Trust, member KCAT.

None

Graham Herniman

Appointed

13/02/2015

(Reappointed after each 4 year term)

Governor

Term of office ended 17/09/20

Governing Body

Resources

Pay

Student Discipline

Headteacher’s Appraisal Panel

 

Vice chair.

Chair of Resources

ZEN Internet. Wind in the Willows-Pre-School assistant (Related party). Chubb Insurance (Related Party). RPC Law company (related party)

None

 

Members

Jane Swettenham

Appointed by GB/board

  1 September 2019

Jody Gee

Appointed by academy members

3 December 2020

Leanne Hedden

Appointed by GB/board

1 September 2019

Mike Seager

Appointed by academy members

3 December 2020

Vivienne Miller

Appointed by academy members

3 December 2020